Gratis fragt ved køb over 600 Kr..
Læs mere her
Leveringstid: 1 hverdag
Læs mere her
Når du køber hos os, vælger vi altid en fragtløsning med kompensation af CO₂-udledningen, uden ekstra omkostning for dig. Det betyder, at udledningen fra transporten — fra afsendelse til levering — kompenseres via et certificeret klimakompensationsprogram.
Har du fundet samme vare billigere i en anden EU-webshop? Vi matcher prisen, så du kan købe med ro i maven.
Når du handler online hos Kitedanmark, har du 365 dage til at returnere din ordre — og vi refunderer selvfølgelig beløbet.
Ombytning af størrelse er gratis: vi sender den nye vare uden ekstra fragtomkostning.
Læs mere her
Annox Element – Snowboardstøvler
Annox Element snowboardstøvler er udviklet til snowboardere, der ønsker god støtte og komfort på lange dage på bjerget. Med en slidstærk overdel, traditionelt snøresystem og struktureret 3D-konstruktion kombinerer Element en sikker pasform med komfort på sneen.
Derfor vælger du Annox Element
- Kuldebestandig PU-læder og 600D nylon – kombinerer holdbarhed med beskyttelse mod kulde og fugt.
- 3D-konstruktion – 3D-tungen og tåområdet med 3D hotmelt-støtte giver ekstra struktur og støtte.
- Traditionel snøring – gør det muligt at justere pasformen efter behov.
- EVA- og gummiydersål – giver en kombination af støddæmpning, holdbarhed og greb.
- EVA-indlægssål med ekstra svangstøtte – giver ekstra støtte og komfort.
Udviklet til støtte og komfort
Element kombinerer kuldebestandigt PU-læder med vandafvisende 600D nylonstof for at hjælpe med at beskytte støvlen mod vinterens forhold.
3D-tungen og den forstærkede tå giver ekstra struktur, mens den sprøjtestøbte hælstøtte hjælper med at stabilisere støvlens bageste del. Med en hårdhed på 6 og en komfortvurdering på 7 giver Element en afbalanceret kombination af støtte og komfort.
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan spændes Annox Element snowboardstøvlerne?
De bruger et traditionelt snøresystem, så pasformen kan justeres efter behov.
Hvilke materialer er støvlerne lavet af?
Overdelen kombinerer kuldebestandigt PU-læder og vandafvisende 600D nylon. Ydersålen er lavet af EVA og gummi.
Har Element-støvlerne svangstøtte?
Ja. EVA-indlægssålen har ekstra svangstøtte.
Er Element-støvlerne bløde eller stive?
De har en hårdhed på 6 og en komfortvurdering på 7.
Billig fragt: 29 kr Ved ordre mellem 249 - 600 Kr.
Er du på sjælland? Så er du også velkommen i vores fysiske butik.
Læs mere her.
1 dag mandag -> lørdag* til valgfri GLS pakkeshop / hjem. (Betingelser: bestilling inden kl. 16:00 mandag - fredag. Express leveringspris: fra 19,00 kr) Læs mere her.
365 dages returret !! Bestiller du online på KiteDanmark kan du altid ombytte dine varer eller få pengene tilbage** i 365 dage.
Vi tilbyder gratis returfragt, hvis du ønsker at bytte til en anden størrelse. Læs mere her.
| Lukke system | Traditional Lacing |
|---|---|
| SKU | 1301002166827-vconf |
| Enable Qty Increments (B2B) | Nej |
| Taxcode | 9506.1110.00 | Snowboards |
| Lukke system | Traditional Lacing |
|---|---|
| Taxcode | 9506.1110.00 | Snowboards |
| SKU | 1301002166827-vconf |









