Gratis fragt ved køb over 600 Kr..
Læs mere her
Leveringstid: 1 hverdag
Læs mere her
Når du køber hos os, vælger vi altid en fragtløsning med kompensation af CO₂-udledningen, uden ekstra omkostning for dig. Det betyder, at udledningen fra transporten — fra afsendelse til levering — kompenseres via et certificeret klimakompensationsprogram.
Har du fundet samme vare billigere i en anden EU-webshop? Vi matcher prisen, så du kan købe med ro i maven.
Når du handler online hos Kitedanmark, har du 365 dage til at returnere din ordre — og vi refunderer selvfølgelig beløbet.
Ombytning af størrelse er gratis: vi sender den nye vare uden ekstra fragtomkostning.
Læs mere her
Annox Element – Støtte og komfort hele dagen
På lange dage på snowboardet er det vigtigt at finde den rette balance mellem støtte og komfort. Annox Element snowboardstøvler kombinerer en struktureret konstruktion, traditionel snøring og slidstærke materialer, så du får en sikker og justerbar pasform uden at gå på kompromis med komforten. Element er udviklet til snowboardere, der foretrækker en støttende støvle med praktiske funktioner til regelmæssig brug på bjerget.
Overdelen kombinerer kuldebestandigt PU-læder med vandafvisende 600D nylon, som giver en robust yderside til vinterforhold. Den formede 3D-tunge, den hotmelt-forstærkede tå og den sprøjtestøbte hælstøtte hjælper med at holde støvlens konstruktion stabil. Med en hårdhedsvurdering på 6 og en komfortvurdering på 7 tilbyder Element en afbalanceret kombination af fasthed og støddæmpning.
Egenskaber og fordele
- Kuldebestandigt PU-læder og 600D nylon – kombinerer en slidstærk overdel med vandafvisende tekstil til vinterens forhold.
- Forstærket 3D-konstruktion – 3D-tunge, hotmelt-støtte ved tåen og sprøjtestøbt hælstøtte giver ekstra struktur og stabilitet.
- Traditionel snøring – gør det muligt at justere stramheden og tilpasse støvlens pasform.
- Ydersål af EVA og gummi – kombinerer støddæmpning med slidstyrke og greb, når du går på sne.
- EVA-indlægssål med ekstra svangstøtte – giver behagelig dæmpning og støtte under foden gennem dagen.
En afbalanceret fornemmelse til snowboard
Snowboardstøvler skal holde foden stabil under sving og samtidig være behagelige, når du bevæger dig rundt uden boardet. Annox Element opnår dette gennem forstærkninger på vigtige områder. 3D-tungen hjælper med at bevare overdelenes form, mens den forstærkede tå og den sprøjtestøbte hælkonstruktion giver ekstra støtte.
Den traditionelle snøring giver direkte kontrol over pasformen. Du kan justere snørerne efter fodens form og dine personlige præferencer, eksempelvis med en fastere pasform omkring anklen og en mere afslappet stramning længere oppe. Det kræver ikke et mekanisk lukkesystem.
Ydersålen af EVA og gummi bidrager med dæmpning og greb, når du går mellem lifterne eller bevæger dig over fasttrådt sne. EVA-indlægssålen tilfører yderligere komfort og støtter fodsvangen under længere tids brug.
Udviklet til vinterforhold
Frost, sne og gentagen brug stiller krav til snowboardstøvlernes materialer. Kombinationen af kuldebestandigt PU-læder og vandafvisende 600D nylon hjælper med at beskytte mod fugt og almindelige vinterforhold. En fuldstændig vandtæt konstruktion er dog ikke bekræftet.
Producenten angiver en hårdhed på 6 og en komfortvurdering på 7. Tallene beskriver balancen mellem støtte og komfort, men den præcise vurderingsskala er ikke oplyst. Sammen med de strukturelle forstærkninger gør det Element til et praktisk valg for snowboardere, der ønsker en støttende frem for meget blød støvle.
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan spændes Annox Element snowboardstøvlerne?
De bruger traditionel snøring, så du manuelt kan tilpasse stramheden og pasformen efter behov.
Er Annox Element snowboardstøvler vandtætte?
Overdelen kombinerer kuldebestandigt PU-læder med vandafvisende 600D nylon, der hjælper med at beskytte mod fugt og sne. Fuld vandtæthed er dog ikke bekræftet.
Hvad betyder hårdhed 6 og komfort 7?
Det er producentens vurderinger af støvlens strukturelle støtte og komfort. Den nøjagtige skala er ikke specificeret.
Har støvlerne ekstra svangstøtte?
Ja. EVA-indlægssålen har ekstra svangstøtte samt dæmpning under foden.
Annox Element kombinerer justerbar traditionel snøring, en forstærket konstruktion og støttende dæmpning i en snowboardstøvle til regelmæssig brug. Et alsidigt valg til dig, der foretrækker en fast pasform og god komfort på bjerget.
Billig fragt: 29 kr Ved ordre mellem 249 - 600 Kr.
Er du på sjælland? Så er du også velkommen i vores fysiske butik.
Læs mere her.
1 dag mandag -> lørdag* til valgfri GLS pakkeshop / hjem. (Betingelser: bestilling inden kl. 16:00 mandag - fredag. Express leveringspris: fra 19,00 kr) Læs mere her.
365 dages returret !! Bestiller du online på KiteDanmark kan du altid ombytte dine varer eller få pengene tilbage** i 365 dage.
Vi tilbyder gratis returfragt, hvis du ønsker at bytte til en anden størrelse. Læs mere her.
| Udøvers niveau | Intermediate |
|---|---|
| Lukke system | Traditional Lacing |
| Køn | Kvinde, Mænd |
| Stivhed | Medium |
| Materiale | 600D Nylon |
| SKU | 1301002166827-vconf |
| Enable Qty Increments (B2B) | Nej |
| Taxcode | 6402.1290.00 | Snowboard boots |
Størrelsesguide til snowboardstøvler
| EU | UK | US | Mondo (mm) |
|---|---|---|---|
| 36 | 3 | 4 | 240 |
| 37 | 4 | 5 | 245 |
| 38 | 5 | 6 | 250 |
| 39 | 6 | 7 | 260 |
| 40 | 6.5 | 7.5 | 265 |
| 41 | 7 | 8 | 270 |
| 42 | 8 | 9 | 280 |
| 43 | 9 | 10 | 290 |
| 44 | 10 | 11 | 295 |
| 45 | 10.5 | 11.5 | 300 |
| 46 | 11 | 12 | 305 |
| Udøvers niveau | Intermediate |
|---|---|
| Materiale | 600D Nylon |
| Lukke system | Traditional Lacing |
| SKU | 1301002166827-vconf |
| Køn | Kvinde, Mænd |
| Taxcode | 6402.1290.00 | Snowboard boots |
| Stivhed | Medium |
LIGNENDE PRODUKTER
- Vintersport
- Snowboards
- Snowboard Boots
- Annox Element Snowboardstøvler
